Littelfuse Inc. Q6015R5TP
Q6015R5TP
Part No.:
Q6015R5TP
Package:
TO-220-3
Datasheet:
ShinYuaQ6015R5TP.pdf
Description:
TRIAC 600V 15A TO220
TriacType:
Standard
Voltage-OffState:
600 V
Current-OnState(It(RMS))(Max):
15 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
2 V
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
167A, 200A
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
50 mA
Current-Hold(Ih)(Max):
70 mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)