ABB Power Electronics Inc. QBDW033A0B841-HZ
QBDW033A0B841-HZ
Part No.:
QBDW033A0B841-HZ
Manufacturer:
ABB Power Electronics Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
Quarter Brick
Datasheet:
QBDW033A0B841-HZ.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 396W
  • Related Categories
Package/Case:
Quarter Brick
Packaging:
Bulk
Series:
Barracuda™ QBDW033A0B (400W)
ProductStatus:
Active
Type:
Intermediate Bus Converter, Digital
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
36V
Voltage-Input(Max):
75V
Voltage-Output1:
12V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
33A
Power(Watts):
396 W
Voltage-Isolation:
2.25 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
95.3%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
2.30 L x 1.45 W x 0.49 H (58.4mm x 36.8mm x 12.6mm)
ControlFeatures:
ApprovalAgency:
Category:
DC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaQBDW033A0B841-HZ.pdf
1. How to order QBDW033A0B841-HZ on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the QBDW033A0B841-HZ price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of QBDW033A0B841-HZ?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image QBDW033A0B41Z QBDW033A0B41-HZ QBDW033A0B641Z QBDW033A0B641-HZ QBDW033A0B841-HZ
Part Number QBDW033A0B41Z QBDW033A0B41-HZ QBDW033A0B641Z QBDW033A0B641-HZ QBDW033A0B841-HZ
Package/Case Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series Barracuda™ QBDW033A0B (400W) Barracuda™ QBDW033A0B (400W) Barracuda™ QBDW033A0B (400W) Barracuda™ QBDW033A0B (400W) Barracuda™ QBDW033A0B (400W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Min) 36V 36V 36V 36V 36V
Voltage-Input(Max) 75V 75V 75V 75V 75V
Voltage-Output1 12V 12V 12V 12V 12V
Voltage-Output2 - - - - -
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 33A 33A 33A 33A 33A
Power(Watts) 396 W 396 W 396 W 396 W 396 W
Voltage-Isolation 2.25 kV 2.25 kV 2.25 kV 2.25 kV 2.25 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Efficiency 95.3% 95.3% 95.3% 95.3% 95.3%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 2.30 L x 1.45 W x 0.49 H (58.4mm x 36.8mm x 12.6mm) 2.30 L x 1.45 W x 0.49 H (58.4mm x 36.8mm x 12.6mm) 2.30 L x 1.45 W x 0.49 H (58.4mm x 36.8mm x 12.6mm) 2.30 L x 1.45 W x 0.49 H (58.4mm x 36.8mm x 12.6mm) 2.30 L x 1.45 W x 0.49 H (58.4mm x 36.8mm x 12.6mm)