ABB Power Electronics Inc. QBVW033A0B641Z
QBVW033A0B641Z
Part No.:
QBVW033A0B641Z
Manufacturer:
ABB Power Electronics Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
8-DIP Module
Datasheet:
ShinYuaQBVW033A0B641Z.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 400W
  • Related Categories
Package/Case:
8-DIP Module
Packaging:
Tray
Series:
Barracuda™ QBVW033A0B (400W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
36V
Voltage-Input(Max):
75V
Voltage-Output1:
12V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
33A
Power(Watts):
400 W
Voltage-Isolation:
2.25 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
96%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
2.30 L x 1.45 W x 0.50 H (58.4mm x 36.8mm x 12.6mm)
ControlFeatures:
ApprovalAgency:
Category:
DC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaQBVW033A0B641Z.pdf
1. How to order QBVW033A0B641Z on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the QBVW033A0B641Z price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of QBVW033A0B641Z?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image QBVW033A0B41-HZ QBVW033A0B41Z QBVW033A0B641Z QBVW033A0B841Z QBVW033A0B1-HZ
Part Number QBVW033A0B41-HZ QBVW033A0B41Z QBVW033A0B641Z QBVW033A0B841Z QBVW033A0B1-HZ
Package/Case 8-DIP Module 8-DIP Module 8-DIP Module 8-DIP Module 8-DIP Module
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Series Barracuda™ QBVW033A0B (400W) Barracuda™ QBVW033A0B (400W) Barracuda™ QBVW033A0B (400W) Barracuda™ QBVW033A0B (400W) Barracuda™ QBVW033A0B (400W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Min) 36V 36V 36V 36V 36V
Voltage-Input(Max) 75V 75V 75V 75V 75V
Voltage-Output1 12V 12V 12V 12V 12V
Voltage-Output2 - - - - -
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 33A 33A 33A 33A 33A
Power(Watts) 400 W 400 W 400 W 400 W 400 W
Voltage-Isolation 2.25 kV 2.25 kV 2.25 kV 2.25 kV 2.25 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
OperatingTemperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
Efficiency 96% 96% 96% 96% 96%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 2.30 L x 1.45 W x 0.50 H (58.4mm x 36.8mm x 12.6mm) 2.30 L x 1.45 W x 0.50 H (58.4mm x 36.8mm x 12.6mm) 2.30 L x 1.45 W x 0.50 H (58.4mm x 36.8mm x 12.6mm) 2.30 L x 1.45 W x 0.50 H (58.4mm x 36.8mm x 12.6mm) 2.30 L x 1.45 W x 0.50 H (58.4mm x 36.8mm x 12.6mm)