Littelfuse Inc. QJ4006VH2TP
QJ4006VH2TP
Part No.:
QJ4006VH2TP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Thyristors - TRIACs
Package:
TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Datasheet:
QJ4006VH2TP.pdf
Description:
HT ALTNSTR 400V 6A 10-10-10 MA T
Packaging:
Tube
Series:
QJxx06xHx
ProductStatus:
Active
TriacType:
Alternistor - Snubberless
Voltage-OffState:
400 V
Current-OnState(It(RMS))(Max):
6 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.3 V
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
60A, 72A
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
10 mA
Current-Hold(Ih)(Max):
25 mA
Configuration:
Single
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)