Littelfuse Inc. QJ4006VH3TP
QJ4006VH3TP
Part No.:
QJ4006VH3TP
Package:
TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Datasheet:
ShinYuaQJ4006VH3TP.pdf
Description:
TRIAC ALT 6A 400V TO-251 V-PAK
Series:
QJxx06xHx
Voltage-OffState:
400 V
Current-OnState(It(RMS))(Max):
6 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.3 V
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
60A, 72A
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
10 mA
Current-Hold(Ih)(Max):
25 mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)