Littelfuse Inc. QJ4008DH2TP
QJ4008DH2TP
Part No.:
QJ4008DH2TP
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
ShinYuaQJ4008DH2TP.pdf
Description:
HT ALTNSTR 400V 8A 10-10-10 MA T
Series:
QJxx08xHx
Voltage-OffState:
400 V
Current-OnState(It(RMS))(Max):
8 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.3 V
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
70A, 84A
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
10 mA
Current-Hold(Ih)(Max):
25 mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)