Littelfuse Inc. QJ8010RH4TP
QJ8010RH4TP
Part No.:
QJ8010RH4TP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Thyristors - TRIACs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
ShinYuaQJ8010RH4TP.pdf
Description:
TRIAC ALTERNISTOR 800V 10A TO220
Packaging:
Tube
Series:
QJxx06xHx
ProductStatus:
Active
TriacType:
Alternistor - Snubberless
Voltage-OffState:
800 V
Current-OnState(It(RMS))(Max):
10 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.3 V
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
100A, 120A
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
35 mA
Current-Hold(Ih)(Max):
40 mA
Configuration:
Single
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)