Littelfuse Inc. QK025L5TP
QK025L5TP
Part No.:
QK025L5TP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Thyristors - TRIACs
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
QK025L5TP.pdf
Description:
TRIAC 1000V 25A TO220L
Packaging:
Tube
Series:
Qxx25xx
ProductStatus:
Active
TriacType:
Standard
Voltage-OffState:
1 kV
Current-OnState(It(RMS))(Max):
25 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.3 V
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
167A, 200A
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
50 mA
Current-Hold(Ih)(Max):
100 mA
Configuration:
Single
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)