Recom Power RAC05-12DC
RAC05-12DC
Part No.:
RAC05-12DC
Manufacturer:
Recom Power
Category:
AC DC Converters
Package:
5-DIP Module
Datasheet:
ShinYuaRAC05-12DC.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER +/-12V 5W
  • Related Categories
Package/Case:
5-DIP Module
Packaging:
Tube
Series:
POWERLINE RAC05-C (5W)
ProductStatus:
Not For New Designs
Type:
Enclosed
NumberofOutputs:
2
Voltage-Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage-Output1:
12V
Voltage-Output2:
-12V
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
210mA, 210mA
Power(Watts):
5 W
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Universal Input
OperatingTemperature:
-25°C ~ 75°C (With Derating)
Efficiency:
76%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
2.17 L x 1.77 W x 0.82 H (55.0mm x 45.0mm x 21.0mm)
ApprovalAgency:
CE, cULus, EN
Category:
AC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaRAC05-12DC.pdf
1. How to order RAC05-12DC on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the RAC05-12DC price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RAC05-12DC?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RAC05-12DC.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as RAC05-12DC pin diagram, RAC05-12DC datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RAC05-12SC RAC05-12DC RAC05-3.3SC RAC05-05SC RAC05-15SC
Part Number RAC05-12SC RAC05-12DC RAC05-3.3SC RAC05-05SC RAC05-15SC
Manufacturer Recom Power Recom Power Recom Power Recom Power Recom Power
Package/Case 5-DIP Module 5-DIP Module 5-DIP Module 5-DIP Module 5-DIP Module
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series POWERLINE RAC05-C (5W) POWERLINE RAC05-C (5W) POWERLINE RAC05-C (5W) POWERLINE RAC05-C (5W) POWERLINE RAC05-C (5W)
Type Enclosed Enclosed Enclosed Enclosed Enclosed
NumberofOutputs 2 2 2 2 2
Voltage-Input 90 ~ 264 VAC 90 ~ 264 VAC 90 ~ 264 VAC 90 ~ 264 VAC 90 ~ 264 VAC
Voltage-Output1 12V 12V 12V 12V 12V
Voltage-Output2 -12V -12V -12V -12V -12V
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 210mA, 210mA 210mA, 210mA 210mA, 210mA 210mA, 210mA 210mA, 210mA
Power(Watts) 5 W 5 W 5 W 5 W 5 W
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Features Universal Input Universal Input Universal Input Universal Input Universal Input
Efficiency 76% 76% 76% 76% 76%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 2.17 L x 1.77 W x 0.82 H (55.0mm x 45.0mm x 21.0mm) 2.17 L x 1.77 W x 0.82 H (55.0mm x 45.0mm x 21.0mm) 2.17 L x 1.77 W x 0.82 H (55.0mm x 45.0mm x 21.0mm) 2.17 L x 1.77 W x 0.82 H (55.0mm x 45.0mm x 21.0mm) 2.17 L x 1.77 W x 0.82 H (55.0mm x 45.0mm x 21.0mm)