Samsung Electro-Mechanics RC1005J100CS
RC1005J100CS
Part No.:
RC1005J100CS
Manufacturer:
Samsung Electro-Mechanics
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
ShinYuaRC1005J100CS.pdf
Description:
RES SMD 10 OHM 5% 1/16W 0402
  • Related Categories
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
RC
ProductStatus:
Active
Resistance:
10 Ohms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
0.063W, 1/16W
Composition:
Thick Film
Features:
Moisture Resistant
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Height-Seated(Max):
0.016 (0.40mm)