Samsung Electro-Mechanics RC1005J1R3CS
RC1005J1R3CS
Part No.:
RC1005J1R3CS
Datasheet:
ShinYuaRC1005J1R3CS.pdf
Description:
RES SMD 1.3 OHM 5% 1/16W 0402
Resistance:
1.3 Ohms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
0.063W, 1/16W
TemperatureCoefficient:
±300ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Height-Seated(Max):
0.016 (0.40mm)
NumberofTerminations:
Datasheet:
ShinYuaRC1005J1R3CS.pdf
1. How to order RC1005J1R3CS on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the RC1005J1R3CS price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RC1005J1R3CS?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RC1005J1R3CS.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RC1005J1R0CS RC1005J1R1CS RC1005J1R2CS RC1005J1R3CS RC1005J1R5CS
Part Number RC1005J1R0CS RC1005J1R1CS RC1005J1R2CS RC1005J1R3CS RC1005J1R5CS
Series RC RC RC RC RC
ProductStatus Active Active Active Active Active
Resistance 1.3 Ohms 1.3 Ohms 1.3 Ohms 1.3 Ohms 1.3 Ohms
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
Power(Watts) 0.063W, 1/16W 0.063W, 1/16W 0.063W, 1/16W 0.063W, 1/16W 0.063W, 1/16W
Composition Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film
TemperatureCoefficient ±300ppm/°C ±300ppm/°C ±300ppm/°C ±300ppm/°C ±300ppm/°C
OperatingTemperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
Ratings - - - - -
Size/Dimension 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Height-Seated(Max) 0.016 (0.40mm) 0.016 (0.40mm) 0.016 (0.40mm) 0.016 (0.40mm) 0.016 (0.40mm)