Samsung Electro-Mechanics RC1005J560CS
RC1005J560CS
Part No.:
RC1005J560CS
Datasheet:
ShinYuaRC1005J560CS.pdf
Description:
RES SMD 56 OHM 5% 1/16W 0402
Resistance:
56 Ohms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
0.063W, 1/16W
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Height-Seated(Max):
0.016 (0.40mm)