Stackpole Electronics Inc RC12KB1M50
RC12KB1M50
Part No.:
RC12KB1M50
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaRC12KB1M50.pdf
Description:
RES 1.5M OHM 10% 1/2W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Series:
RC
ProductStatus:
Active
Resistance:
1.5 MOhms
Tolerance:
±10%
Power(Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Carbon Composition
Features:
Non-Inductive, Pulse Withstanding
TemperatureCoefficient:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.142 Dia x 0.374 L (3.60mm x 9.50mm)