Stackpole Electronics Inc RC14KB1R10
RC14KB1R10
Part No.:
RC14KB1R10
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaRC14KB1R10.pdf
Description:
RES 1.1 OHM 10% 1/4W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Series:
RC
ProductStatus:
Active
Resistance:
1.1 Ohms
Tolerance:
±10%
Power(Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Carbon Composition
Features:
Non-Inductive, Pulse Withstanding
TemperatureCoefficient:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.094 Dia x 0.248 L (2.40mm x 6.30mm)