Stackpole Electronics Inc RC14KB1R50
RC14KB1R50
Part No.:
RC14KB1R50
Datasheet:
ShinYuaRC14KB1R50.pdf
Description:
RES 1.5 OHM 10% 1/4W AXIAL
Resistance:
1.5 Ohms
Tolerance:
±10%
Power(Watts):
0.25W, 1/4W
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.094 Dia x 0.248 L (2.40mm x 6.30mm)