Stackpole Electronics Inc RC14KT150K
RC14KT150K
Part No.:
RC14KT150K
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaRC14KT150K.pdf
Description:
RES 150K OHM 10% 1/4W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
RC
ProductStatus:
Active
Resistance:
150 kOhms
Tolerance:
±10%
Power(Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Carbon Composition
Features:
Non-Inductive, Pulse Withstanding
TemperatureCoefficient:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.094 Dia x 0.248 L (2.40mm x 6.30mm)