Vishay Sfernice RCMA02750R0FES03
RCMA02750R0FES03
Part No.:
RCMA02750R0FES03
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaRCMA02750R0FES03.pdf
Description:
RES 750 OHM 0.1% 1/8W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bag
Series:
RCMA
ProductStatus:
Active
Resistance:
750 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power(Watts):
0.125W, 1/8W
Composition:
Metal Film
Features:
TemperatureCoefficient:
±25ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.098 Dia x 0.264 L (2.50mm x 6.70mm)