Aim Dynamics RCS-1800-2000
RCS-1800-2000
Part No.:
RCS-1800-2000
Manufacturer:
Aim Dynamics
Category:
Current Transducers
Package:
Module
Datasheet:
ShinYuaRCS-1800-2000.pdf
Description:
CURRENT SENSE MAGNA 2000A:333MV
Packaging:
Bag
Series:
RCS
ProductStatus:
Active
ForMeasuring:
AC
SensorType:
Current-Sensing:
2000A
NumberofChannels:
1
Output:
Ratiometric, Voltage
Sensitivity:
Frequency:
Linearity:
Accuracy:
±1%
Voltage-Supply:
9V ~ 36V
ResponseTime:
Current-Supply(Max):
OperatingTemperature:
-20°C ~ 105°C
Polarization:
MountingType:
Chassis Mount
Category:
Current Transducers
Datasheet:
ShinYuaRCS-1800-2000.pdf
1. How to order RCS-1800-2000 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the RCS-1800-2000 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RCS-1800-2000?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RCS-1800-2000.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RCS-1800-800 RCS-1800-250 RCS-1800-1000 RCS-1800-1500 RCS-1800-2000
Part Number RCS-1800-800 RCS-1800-250 RCS-1800-1000 RCS-1800-1500 RCS-1800-2000
Manufacturer Aim Dynamics Aim Dynamics Aim Dynamics Aim Dynamics Aim Dynamics
Packaging Bag Bag Bag Bag Bag
Series RCS RCS RCS RCS RCS
ProductStatus Active Active Active Active Active
ForMeasuring AC AC AC AC AC
SensorType - - - - -
Current-Sensing 2000A 2000A 2000A 2000A 2000A
NumberofChannels 1 1 1 1 1
Sensitivity - - - - -
Frequency - - - - -
Linearity - - - - -
Accuracy ±1% ±1% ±1% ±1% ±1%
Voltage-Supply 9V ~ 36V 9V ~ 36V 9V ~ 36V 9V ~ 36V 9V ~ 36V
ResponseTime - - - - -
Current-Supply(Max) - - - - -
OperatingTemperature -20°C ~ 105°C -20°C ~ 105°C -20°C ~ 105°C -20°C ~ 105°C -20°C ~ 105°C