Texas Instruments REG103FA-2.5KTTT
REG103FA-2.5KTTT
Part No.:
REG103FA-2.5KTTT
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
ShinYuaREG103FA-2.5KTTT.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 500MA DDPAK
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
15V
Voltage-Output(Min/Fixed):
2.5V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.28V @ 500mA
Current-Output:
500mA
Current-Quiescent(Iq):
0.7 mA
Current-Supply(Max):
1.3 mA
PSRR:
65dB (120Hz)
ControlFeatures:
Enable
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C