Texas Instruments REG104FA-3.3KTTT
REG104FA-3.3KTTT
Part No.:
REG104FA-3.3KTTT
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
ShinYuaREG104FA-3.3KTTT.pdf
Description:
IC REG LIN 3.3V 1A DDPAK/TO263-5
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ProductStatus:
Obsolete
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
15V
Voltage-Output(Min/Fixed):
3.3V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.48V @ 1A
Current-Output:
1A
Current-Quiescent(Iq):
0.7 mA
Current-Supply(Max):
1.8 mA
PSRR:
65dB (120Hz)
ControlFeatures:
Enable
ProtectionFeatures:
Over Current, Over Temperature
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C