Stackpole Electronics Inc RGC0402FTC619R
RGC0402FTC619R
Part No.:
RGC0402FTC619R
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
ShinYuaRGC0402FTC619R.pdf
Description:
RES 619 OHM 1% 1/16W 0402
  • Related Categories
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
RGC
ProductStatus:
Active
Resistance:
619 Ohms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.063W, 1/16W
Composition:
Thick Film
Features:
Automotive AEC-Q200
TemperatureCoefficient:
±50ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
AEC-Q200
Size/Dimension:
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Height-Seated(Max):
0.016 (0.40mm)
NumberofTerminations:
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet:
ShinYuaRGC0402FTC619R.pdf
1. How to order RGC0402FTC619R on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the RGC0402FTC619R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RGC0402FTC619R?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RGC0402FTC619R RGC0402DTC270K RGC0805FTC221K RGC1206FTD294K RGC0805DTC2M94
Part Number RGC0402FTC619R RGC0402DTC270K RGC0805FTC221K RGC1206FTD294K RGC0805DTC2M94
Series RGC RGC RGC RGC RGC
ProductStatus Active Active Active Active Active
Resistance 619 Ohms 619 Ohms 619 Ohms 619 Ohms 619 Ohms
Tolerance ±1% ±1% ±1% ±1% ±1%
Power(Watts) 0.063W, 1/16W 0.063W, 1/16W 0.063W, 1/16W 0.063W, 1/16W 0.063W, 1/16W
Composition Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film
TemperatureCoefficient ±50ppm/°C ±50ppm/°C ±50ppm/°C ±50ppm/°C ±50ppm/°C
OperatingTemperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
Ratings AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200
Size/Dimension 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Height-Seated(Max) 0.016 (0.40mm) 0.016 (0.40mm) 0.016 (0.40mm) 0.016 (0.40mm) 0.016 (0.40mm)