Vishay Dale RH005R1000FE02
RH005R1000FE02
Part No.:
RH005R1000FE02
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Axial, Box
Datasheet:
ShinYuaRH005R1000FE02.pdf
Description:
RES CHAS MNT 0.1 OHM 1% 7.5W
  • Related Categories
Package/Case:
Axial, Box
Packaging:
Bulk
Series:
RH
ProductStatus:
Active
Resistance:
100 mOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
7.5W
Composition:
Wirewound
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 250°C
Features:
Moisture Resistant
CoatingHousingType:
Aluminum
MountingFeature:
Flanges
Size/Dimension:
0.600 L x 0.646 W (15.24mm x 16.41mm)
Height-Seated(Max):
0.335 (8.51mm)