Vishay Dale RN55D50R0FR36
RN55D50R0FR36
Part No.:
RN55D50R0FR36
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaRN55D50R0FR36.pdf
Description:
RES 50 OHM 1/8W 1% AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Military, MIL-R-10509/7, RN55
ProductStatus:
Active
Resistance:
50 Ohms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.125W, 1/8W
Composition:
Metal Film
Features:
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-65°C ~ 175°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.090 Dia x 0.240 L (2.29mm x 6.10mm)