Vishay Dale RN60E10R0BB14
RN60E10R0BB14
Part No.:
RN60E10R0BB14
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaRN60E10R0BB14.pdf
Description:
RES 10 OHM 1/4W .1% AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Series:
Military, MIL-R-10509/1, RN60
ProductStatus:
Active
Resistance:
10 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power(Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Metal Film
Features:
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
TemperatureCoefficient:
±25ppm/°C
OperatingTemperature:
-65°C ~ 175°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.145 Dia x 0.344 L (3.68mm x 8.74mm)