Stackpole Electronics Inc RNF14BTC6K98
RNF14BTC6K98
Part No.:
RNF14BTC6K98
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaRNF14BTC6K98.pdf
Description:
RES 6.98K OHM 0.1% 1/4W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
RNF
ProductStatus:
Active
Resistance:
6.98 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power(Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Metal Film
Features:
Flame Retardant Coating, Safety
TemperatureCoefficient:
±50ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.093 Dia x 0.250 L (2.35mm x 6.35mm)