Stackpole Electronics Inc RNF18FTD2K61
RNF18FTD2K61
Part No.:
RNF18FTD2K61
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaRNF18FTD2K61.pdf
Description:
RES 2.61K OHM 1% 1/8W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
RNF
ProductStatus:
Active
Resistance:
2.61 kOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.125W, 1/8W
Composition:
Metal Film
Features:
Flame Retardant Coating, Safety
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.071 Dia x 0.130 L (1.80mm x 3.30mm)