Vishay Dale RNX07542K2FNR7
RNX07542K2FNR7
Part No.:
RNX07542K2FNR7
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaRNX07542K2FNR7.pdf
Description:
RES 42.2K OHM 1% 2W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
RNX
ProductStatus:
Obsolete
Resistance:
42.2 kOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
2W
Composition:
Metal Oxide Film
Features:
Flame Proof, High Voltage, Safety
TemperatureCoefficient:
±200ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 225°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.140 Dia x 0.790 L (3.56mm x 20.07mm)