Yageo RSF500JT-91-68K
RSF500JT-91-68K
Part No.:
RSF500JT-91-68K
Manufacturer:
Yageo
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaRSF500JT-91-68K.pdf
Description:
RES 68K OHM 5% 5W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
RSF
ProductStatus:
Active
Resistance:
68 kOhms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
5W
Composition:
Metal Oxide Film
Features:
Flame Proof, Safety
TemperatureCoefficient:
±300ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 235°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.335 Dia x 0.965 L (8.50mm x 24.50mm)