Stackpole Electronics Inc RSMF3FB1K50
RSMF3FB1K50
Part No.:
RSMF3FB1K50
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaRSMF3FB1K50.pdf
Description:
RES 1.5K OHM 1% 3W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Series:
RSMF
ProductStatus:
Active
Resistance:
1.5 kOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
3W
Composition:
Metal Oxide Film
Features:
Flame Proof, Safety
TemperatureCoefficient:
±200ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 235°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.217 Dia x 0.591 L (5.50mm x 15.00mm)