Stackpole Electronics Inc RSPF3JT240R
RSPF3JT240R
Part No.:
RSPF3JT240R
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaRSPF3JT240R.pdf
Description:
RES 240 OHM 5% 3W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
RSPF
ProductStatus:
Active
Resistance:
240 Ohms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
3W
Composition:
Metal Oxide Film
Features:
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
TemperatureCoefficient:
-200/ +350ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.217 Dia x 0.591 L (5.50mm x 15.00mm)