TE Connectivity Passive Product RSS5W390RJTR
RSS5W390RJTR
Part No.:
RSS5W390RJTR
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaRSS5W390RJTR.pdf
Description:
RES 390 OHM 5% 5W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
RSS, CGS
ProductStatus:
Active
Resistance:
390 Ohms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
5W
Composition:
Metal Oxide Film
Features:
Flame Proof, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
TemperatureCoefficient:
±300ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.032 Dia x 0.945 L (0.80mm x 24.00mm)