Yageo RT0402DRE073K74L
RT0402DRE073K74L
Part No.:
RT0402DRE073K74L
Datasheet:
ShinYuaRT0402DRE073K74L.pdf
Description:
RES SMD 3.74KOHM 0.5% 1/16W 0402
Resistance:
3.74 kOhms
Tolerance:
±0.5%
Power(Watts):
0.063W, 1/16W
TemperatureCoefficient:
±50ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Height-Seated(Max):
0.014 (0.35mm)