Yageo RT0402DRE078K87L
RT0402DRE078K87L
Part No.:
RT0402DRE078K87L
Manufacturer:
Yageo
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
ShinYuaRT0402DRE078K87L.pdf
Description:
RES SMD 8.87KOHM 0.5% 1/16W 0402
  • Related Categories
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
RT
ProductStatus:
Active
Resistance:
8.87 kOhms
Tolerance:
±0.5%
Power(Watts):
0.063W, 1/16W
Composition:
Thin Film
Features:
TemperatureCoefficient:
±50ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Height-Seated(Max):
0.014 (0.35mm)