Yageo RT1206FRE0710RL
RT1206FRE0710RL
Part No.:
RT1206FRE0710RL
Manufacturer:
Yageo
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
ShinYuaRT1206FRE0710RL.pdf
Description:
RES SMD 10 OHM 1% 1/4W 1206
  • Related Categories
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
RT
ProductStatus:
Active
Resistance:
10 Ohms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Thin Film
Features:
TemperatureCoefficient:
±50ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.122 L x 0.063 W (3.10mm x 1.60mm)
Height-Seated(Max):
0.026 (0.65mm)