Intervox S100RMSS
S100RMSS
Part No.:
S100RMSS
Manufacturer:
Intervox
Category:
Speakers
Package:
Datasheet:
ShinYuaS100RMSS.pdf
Description:
SPEAKER 8OHM 100MW TOP PORT 78DB
Packaging:
Tray
Series:
ProductStatus:
Active
Technology:
Magnetic
Type:
Low Profile
FrequencyRange:
350 Hz ~ 5 kHz
Frequency-SelfResonant:
540Hz
Impedance:
8 Ohms
Efficiency-dBA:
78.00
Efficiency-Testing:
100mW/500mm
Efficiency-Type:
Sound Pressure Level (SPL)
Power-Rated:
100 mW
Power-Max:
200 mW
PortLocation:
Top
Shape:
Round
Material-Cone:
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Material-Magnet:
Rare Earth
IngressProtection:
Ratings:
Termination:
Solder Pads
Size/Dimension:
1.102 Dia (28.00mm)
Category:
Speakers
Datasheet:
ShinYuaS100RMSS.pdf
1. How to order S100RMSS on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the S100RMSS price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of S100RMSS?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of S100RMSS.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as S100RMSS pin diagram, S100RMSS datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SR800RS-M S100RMSS SR80X14VNS SR900R-PC S160RS-M-1W
Part Number SR800RS-M S100RMSS SR80X14VNS SR900R-PC S160RS-M-1W
Manufacturer Intervox Intervox Intervox Intervox Intervox
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Series - - - - -
ProductStatus Active Active Active Active Active
Technology Magnetic Magnetic Magnetic Magnetic Magnetic
Type Low Profile Low Profile Low Profile Low Profile Low Profile
FrequencyRange 350 Hz ~ 5 kHz 350 Hz ~ 5 kHz 350 Hz ~ 5 kHz 350 Hz ~ 5 kHz 350 Hz ~ 5 kHz
Frequency-SelfResonant 540Hz 540Hz 540Hz 540Hz 540Hz
Impedance 8 Ohms 8 Ohms 8 Ohms 8 Ohms 8 Ohms
Efficiency-dBA 78.00 78.00 78.00 78.00 78.00
Efficiency-Testing 100mW/500mm 100mW/500mm 100mW/500mm 100mW/500mm 100mW/500mm
Power-Rated 100 mW 100 mW 100 mW 100 mW 100 mW
Power-Max 200 mW 200 mW 200 mW 200 mW 200 mW
PortLocation Top Top Top Top Top
Shape Round Round Round Round Round
Material-Magnet Rare Earth Rare Earth Rare Earth Rare Earth Rare Earth
IngressProtection - - - - -
Ratings - - - - -
Termination Solder Pads Solder Pads Solder Pads Solder Pads Solder Pads
Size/Dimension 1.102 Dia (28.00mm) 1.102 Dia (28.00mm) 1.102 Dia (28.00mm) 1.102 Dia (28.00mm) 1.102 Dia (28.00mm)