ABLIC Inc. S-1112B16MC-L6BTFG
S-1112B16MC-L6BTFG
Part No.:
S-1112B16MC-L6BTFG
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Category:
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
ShinYuaS-1112B16MC-L6BTFG.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.6V 150MA SOT23-5
  • Related Categories
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
S-1112
ProductStatus:
Not For New Designs
OutputConfiguration:
Positive
OutputType:
Fixed
NumberofRegulators:
1
Voltage-Input(Max):
6.5V
Voltage-Output(Min/Fixed):
1.6V
Voltage-Output(Max):
VoltageDropout(Max):
0.55V @ 100mA
Current-Output:
150mA
Current-Quiescent(Iq):
1 µA
Current-Supply(Max):
90 µA
PSRR:
80dB (1kHz)
ControlFeatures:
Enable
ProtectionFeatures:
Over Current
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (TA)