Littelfuse Inc. S4010LS2
S4010LS2
Part No.:
S4010LS2
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Thyristors - SCRs
Package:
TO-220-3 Isolated Tab
Datasheet:
ShinYuaS4010LS2.pdf
Description:
SCR 400V 10A TO220
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Discontinued at Mosen
Voltage-OffState:
400 V
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
800 mV
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
200 µA
Voltage-OnState(Vtm)(Max):
1.6 V
Current-OnState(It(AV))(Max):
6.4 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
10 A
Current-Hold(Ih)(Max):
6 mA
Current-OffState(Max):
5 µA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
83A, 100A
SCRType:
Sensitive Gate
OperatingTemperature:
-40°C ~ 110°C