Littelfuse Inc. S6008DS1RP
S6008DS1RP
Part No.:
S6008DS1RP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Thyristors - SCRs
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
S6008DS1RP.pdf
Description:
SCR 600V 8A TO252
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Active
Voltage-OffState:
600 V
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
800 mV
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
50 µA
Voltage-OnState(Vtm)(Max):
1.6 V
Current-OnState(It(AV))(Max):
5.1 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
8 A
Current-Hold(Ih)(Max):
4 mA
Current-OffState(Max):
5 µA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
83A, 100A
SCRType:
Sensitive Gate
OperatingTemperature:
-40°C ~ 110°C (TJ)