Littelfuse Inc. S6008L56
S6008L56
Part No.:
S6008L56
Package:
TO-220-3 Isolated Tab, Formed Leads
Datasheet:
ShinYuaS6008L56.pdf
Description:
SCR 600V 8A TO220
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Discontinued at Mosen
Voltage-OffState:
600 V
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.5 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
15 mA
Voltage-OnState(Vtm)(Max):
1.6 V
Current-OnState(It(AV))(Max):
5.1 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
8 A
Current-Hold(Ih)(Max):
30 mA
Current-OffState(Max):
10 µA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
83A, 100A
SCRType:
Standard Recovery
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C