Littelfuse Inc. S6012DTP
S6012DTP
Part No.:
S6012DTP
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
ShinYuaS6012DTP.pdf
Description:
SCR 600V 12A TO252
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
Voltage-OffState:
600 V
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.5 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
20 mA
Voltage-OnState(Vtm)(Max):
1.6 V
Current-OnState(It(AV))(Max):
7.6 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
12 A
Current-Hold(Ih)(Max):
40 mA
Current-OffState(Max):
10 µA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
100A, 120A
SCRType:
Standard Recovery
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C