Littelfuse Inc. S8008NTP
S8008NTP
Part No.:
S8008NTP
Datasheet:
ShinYuaS8008NTP.pdf
Description:
SCR 800V 8A TO263
Packaging:
Tube
Voltage-OffState:
800 V
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.5 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
15 mA
Voltage-OnState(Vtm)(Max):
1.6 V
Current-OnState(It(AV))(Max):
5.1 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
8 A
Current-Hold(Ih)(Max):
30 mA
Current-OffState(Max):
10 µA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
83A, 100A
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)