Littelfuse Inc. S8012NTP
S8012NTP
Part No.:
S8012NTP
Datasheet:
ShinYuaS8012NTP.pdf
Description:
SCR 800V 12A TO263
Packaging:
Tube
Voltage-OffState:
800 V
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.5 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
20 mA
Voltage-OnState(Vtm)(Max):
1.6 V
Current-OnState(It(AV))(Max):
7.6 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
12 A
Current-Hold(Ih)(Max):
40 mA
Current-OffState(Max):
20 µA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
120A, 130A
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)