ABLIC Inc. S-8353A33MC-IQST2U
S-8353A33MC-IQST2U
Part No.:
S-8353A33MC-IQST2U
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Category:
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
ShinYuaS-8353A33MC-IQST2U.pdf
Description:
IC REG BOOST 3.3V 300MA SOT23-5
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ProductStatus:
Active
Function:
Step-Up
OutputConfiguration:
Positive
Topology:
Boost
OutputType:
Fixed
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
0.9V
Voltage-Input(Max):
10V
Voltage-Output(Min/Fixed):
3.3V
Voltage-Output(Max):
Current-Output:
300mA (Switch)
Frequency-Switching:
50kHz
SynchronousRectifier:
No
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (TA)