ABLIC Inc. S-8353H35MC-IWUT2G
S-8353H35MC-IWUT2G
Part No.:
S-8353H35MC-IWUT2G
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Category:
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
ShinYuaS-8353H35MC-IWUT2G.pdf
Description:
IC REG BOOST 3.5V 300MA SOT23-5
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Not For New Designs
Function:
Step-Up
OutputConfiguration:
Positive
Topology:
Boost
OutputType:
Fixed
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
0.9V
Voltage-Input(Max):
10V
Voltage-Output(Min/Fixed):
3.5V
Voltage-Output(Max):
Current-Output:
300mA (Switch)
Frequency-Switching:
250kHz
SynchronousRectifier:
No
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (TA)