ABLIC Inc. S-8354A27MA-JQMT1U
S-8354A27MA-JQMT1U
Part No.:
S-8354A27MA-JQMT1U
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Category:
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
ShinYuaS-8354A27MA-JQMT1U.pdf
Description:
IC REG BOOST 2.7V 300MA SOT23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Active
Function:
Step-Up
OutputConfiguration:
Positive
Topology:
Boost
OutputType:
Fixed
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
0.9V
Voltage-Input(Max):
10V
Voltage-Output(Min/Fixed):
2.7V
Voltage-Output(Max):
Current-Output:
300mA (Switch)
Frequency-Switching:
50kHz
SynchronousRectifier:
No
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (TA)