ABLIC Inc. S-85S1AB36-I6T1U
S-85S1AB36-I6T1U
Part No.:
S-85S1AB36-I6T1U
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Category:
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
6-SMD, Flat Leads
Datasheet:
S-85S1AB36-I6T1U.pdf
Description:
SWITCHING REGULATOR
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
S-85S1A
ProductStatus:
Active
Function:
Step-Down
OutputConfiguration:
Positive
Topology:
Buck
OutputType:
Fixed
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
2.2V
Voltage-Input(Max):
5.5V
Voltage-Output(Min/Fixed):
3.6V
Voltage-Output(Max):
Current-Output:
200mA
Frequency-Switching:
1MHz
SynchronousRectifier:
Yes
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (TA)