Omron Automation and Safety S8JX-G30048C
S8JX-G30048C
Part No.:
S8JX-G30048C
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
S8JX-G30048C.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 300W
Packaging:
Bulk
Series:
S8JX-G (300W)
ProductStatus:
Obsolete
Type:
Enclosed
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input:
85 ~ 132 VAC, 170 ~ 264 VAC
Voltage-Output1:
48V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Voltage-Output5:
Voltage-Output6:
Current-Output1:
7 A
Current-Output2:
Current-Output3:
Current-Output4:
Current-Output5:
Current-Output6:
Power(Watts):
300W
Applications:
Industrial, ITE (Commercial)
Voltage-Isolation:
3 kV
Efficiency:
82%
OperatingTemperature:
-10°C ~ 60°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Load Sharing
Category:
AC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaS8JX-G30048C.pdf
1. How to order S8JX-G30048C on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the S8JX-G30048C price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of S8JX-G30048C?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of S8JX-G30048C.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image S8JXG30024C S8JX-G30012C S8JX-G30005C S8JX-G30048C
Part Number S8JXG30024C S8JX-G30012C S8JX-G30005C S8JX-G30048C
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk
Series S8JX-G (300W) S8JX-G (300W) S8JX-G (300W) S8JX-G (300W)
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Type Enclosed Enclosed Enclosed Enclosed
NumberofOutputs 1 1 1 1
Voltage-Input 85 ~ 132 VAC, 170 ~ 264 VAC 85 ~ 132 VAC, 170 ~ 264 VAC 85 ~ 132 VAC, 170 ~ 264 VAC 85 ~ 132 VAC, 170 ~ 264 VAC
Voltage-Output1 48V 48V 48V 48V
Voltage-Output2 - - - -
Voltage-Output3 - - - -
Voltage-Output4 - - - -
Voltage-Output5 - - - -
Voltage-Output6 - - - -
Current-Output1 7 A 7 A 7 A 7 A
Current-Output2 - - - -
Current-Output3 - - - -
Current-Output4 - - - -
Current-Output5 - - - -
Current-Output6 - - - -
Power(Watts) 300W 300W 300W 300W
Voltage-Isolation 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV
Efficiency 82% 82% 82% 82%