KYOCERA AVX SA101A561KAC
SA101A561KAC
Part No.:
SA101A561KAC
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaSA101A561KAC.pdf
Description:
CAP CER 560PF 100V NP0 AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
SpinGuard® SA
ProductStatus:
Active
Capacitance:
560 pF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
100V
TemperatureCoefficient:
C0G, NP0
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.100 Dia x 0.170 L (2.54mm x 4.32mm)