KYOCERA AVX SA105C103KAR
SA105C103KAR
Part No.:
SA105C103KAR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaSA105C103KAR.pdf
Description:
CAP CER 10000PF 50V X7R AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
SpinGuard® SA
ProductStatus:
Active
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
50V
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.100 Dia x 0.170 L (2.54mm x 4.32mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
LeadSpacing:
Category:
Ceramic Capacitors
Datasheet:
ShinYuaSA105C103KAR.pdf
1. How to order SA105C103KAR on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the SA105C103KAR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SA105C103KAR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SA105C103KAR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SA115C104MAR SA105C102KAR SA105C103KAR SA101C102KAR SA105E104ZAR
Part Number SA115C104MAR SA105C102KAR SA105C103KAR SA101C102KAR SA105E104ZAR
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Package/Case Axial Axial Axial Axial Axial
Series SpinGuard® SA SpinGuard® SA SpinGuard® SA SpinGuard® SA SpinGuard® SA
ProductStatus Active Active Active Active Active
Capacitance 10000 pF 10000 pF 10000 pF 10000 pF 10000 pF
Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10% ±10%
Voltage-Rated 50V 50V 50V 50V 50V
TemperatureCoefficient X7R X7R X7R X7R X7R
OperatingTemperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - - - - -
Ratings - - - - -
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
FailureRate - - - - -
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 0.100 Dia x 0.170 L (2.54mm x 4.32mm) 0.100 Dia x 0.170 L (2.54mm x 4.32mm) 0.100 Dia x 0.170 L (2.54mm x 4.32mm) 0.100 Dia x 0.170 L (2.54mm x 4.32mm) 0.100 Dia x 0.170 L (2.54mm x 4.32mm)