KEMET SBC3-471-491
SBC3-471-491
Part No.:
SBC3-471-491
Manufacturer:
KEMET
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
ShinYuaSBC3-471-491.pdf
Description:
FIXED IND 470UH 490MA 1.02OHM TH
  • Related Categories
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Bulk
Series:
SBC
ProductStatus:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material-Core:
Ferrite
Inductance:
470 µH
Tolerance:
±10%
CurrentRating(Amps):
490 mA
Current-Saturation(Isat):
460mA
Shielding:
Unshielded
DCResistance(DCR):
1.02Ohm Max
Q@Freq:
Frequency-SelfResonant:
Ratings:
OperatingTemperature:
-20°C ~ 105°C
InductanceFrequency-Test:
10 kHz
Features:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
Category:
Fixed Inductors
Datasheet:
ShinYuaSBC3-471-491.pdf
1. How to order SBC3-471-491 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the SBC3-471-491 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SBC3-471-491?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SBC3-471-491.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SBC3-471-491 SBC3-102-281 SBC1-100-172 SBC2-220-132 SBC2-6R8-242
Part Number SBC3-471-491 SBC3-102-281 SBC1-100-172 SBC2-220-132 SBC2-6R8-242
Manufacturer KEMET KEMET KEMET KEMET KEMET
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series SBC SBC SBC SBC SBC
ProductStatus Active Active Active Active Active
Material-Core Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 470 µH 470 µH 470 µH 470 µH 470 µH
Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10% ±10%
CurrentRating(Amps) 490 mA 490 mA 490 mA 490 mA 490 mA
Current-Saturation(Isat) 460mA 460mA 460mA 460mA 460mA
Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
DCResistance(DCR) 1.02Ohm Max 1.02Ohm Max 1.02Ohm Max 1.02Ohm Max 1.02Ohm Max
Q@Freq - - - - -
Ratings - - - - -
OperatingTemperature -20°C ~ 105°C -20°C ~ 105°C -20°C ~ 105°C -20°C ~ 105°C -20°C ~ 105°C
InductanceFrequency-Test 10 kHz 10 kHz 10 kHz 10 kHz 10 kHz